O podsumowaniu, ale nie do końca

PODSUMOWANIE 2020

Jednak w ten ostatni dzień roku 2020 chciałam się z wami podzielić moim “rachunkiem sumienia”, który zrobiłam sobie w tym tygodniu. Chciałam podsumować czy udało mi się osiągnąć moje tegoroczne postanowienia. A miałam tylko dwa… Pierwsze to było wyspać się :D. Jako mama dwójki maluchów sen to jest niezły luksus. Natomiast z radością muszę przyznać, że udało mi się znacząco poprawić ilość snu na dobę ;). Drugie postanowienie to przeznaczyć 3% swojego dochodu na cele charytatywne (organizacji wysoko-efektywnych). Jest to kontynuacja mojego działania, które praktykuję od około 7 lat. Jedyna różnica to zwiększenie tego % z 2,5 do 3. Czy udało się? TAAAAK! 🙂 HIP HIP HURRA 🙂. Postanowienie to zaczynałam z założeniem przekazywania 1%. Z roku na rok zwiększałam “stawkę” co 0,5%. W 2021 planuję znowu to zrobić i zobowiązuje się do przekazania 3,5% na cele charytatywne! Dlaczego się z wami tym dzielę? Nie, to nie jest próżność z mojej strony. Powiedzenie głośno o swoich planach powoduje większe zobowiązanie – skoro już się z wami tym podzieliłam to teraz ciężej mi będzie się z tego wycofać – to taki sposób na siebie samą 😉. Także trzymajcie za mnie mocno kciuki!

Co więcej mam nadzieję, że przekonam część z was do pomagania innym. Na zachętę dodam, że sposobem na realizację tego w sposób, który nie obciąża bardzo naszego budżetu jest ustawienie miesięcznych przelewów na fundację, których działania chcemy wspierać. Ponadto nie wiem czy wiecie ale darowizny można odliczyć od podatku w PIT-0 (nawet krew oddaną w ramach honorowego krwiodawstwa!)

Jeśli temat wydaje wam się ciekawy i chcecie zagłębić się w temat tzw. efektywnego altruizmu to zapraszam do zapoznania się z moim artykułem poniżej, który przygotowałam na początku 2017 dla osób w mojej pracy (i który co jakiś czas “odświeżam” 🙂 ).

DLACZEGO WARTO POMAGAĆ?

Na świecie obecnie żyje 7,5 miliarda ludzi z tego 10,7% (według danych Banku Światowego z 2011) żyje w skrajnym ubóstwie. O skrajnym ubóstwie mówimy wtedy gdy człowiek na przeżycie ma 1,9$ dziennie. Oczywiście możemy tu się spierać, że inaczej żyje się za taką kwotę w Europie niż np. w Azji. Natomiast Bank Światowy uwzględnia różnice w sile nabywczej w poszczególnych krajach – oznacza to, że jest to realne odwzorowanie podobnego poziomu możliwości zakupu jak w USA za 1,9$ (czyli np. dla Polski byłoby to około 2 zł – więcej na ten temat można znaleźć tutaj). Co to oznacza? Że wielu ludzi na świecie walczy o życie za kwotę, którą my wydajemy często na butelkę wody. Co więcej jeśli uświadomimy sobie, że, w przeciwieństwie do ludzi z krajów najbiedniejszych, posiadamy wodę pitną w kranach, to okaże się, że ta zakupiona butelka wody jest tak naprawdę luksusem bez którego moglibyśmy się obejść.

Utarło się przekonanie, że pomaganie innym czy inaczej mówiąc „akty altruizmu” są sprzeczne z naturą człowieka. Natomiast coraz więcej badań pokazuje, że nie dość , że bardziej jesteśmy skłonni do działań opartych na współpracy niż egoizmie to jeszcze pomaganie wiążę się z dużym uczuciem satysfakcji a także wieloma korzyściami zdrowotnymi (więcej o tym do odsłuchania choćby tu). Czyli podsumowując – pomaganie leży w naszej naturze i prowadzi do uczucia spełnienia.

Etyk Peter Singer w swojej, książce „Życie, które możesz ocalić” pisze o koledze – Henrym Spirze, który poświęcił całe swoje życie obronie biednych osób. Ponieważ nigdy nie miał dużo pieniędzy to poświęcał swój czas i energię. W wieku około 70 lat zachorował na raka. Gdy Peter Singer go odwiedził pod koniec jego choroby i zapytał co sprawiło, że poświęcił prawie całe swoje życie pomocy innym. Henry odpowiedział w ten sposób:

“Właściwie to tak sobie myślę, że każdy chce poczuć, iż jego życie to coś więcej, niż jedzenie i produkowanie śmieci. Wydaje mi się, że dobrze jest móc spojrzeć za siebie i powiedzieć, że zrobiło się wszystko, co było można, żeby innym pozostawić po sobie lepsze miejsce. Możesz spojrzeć na to tak: co może bardziej motywować do działania niż chęć zrobienia co w ludzkiej mocy, by zmniejszyć ból i cierpienie?”

Oczywiście nie każdy z nas ma czas żeby angażować się charytatywnie. Mamy swoje rodziny i zobowiązania. Czy to jednak oznacza, że w ogóle nie możemy pomagać innym?

CO JA MOGĘ ZROBIĆ?

Panuje przekonanie, że pomaganie wiążę się zawsze z jakimś wyrzeczeniem – czasu, energii, pieniędzy. Że jedyna wartościowa pomoc to życie w ascezie. A także, że jeśli nie poczuję mocno po kieszeni darowizny to tak naprawdę ta darowizna jest nic nie warta.

Jednak prawda jest taka, że:

  • 50 gr jest zawsze lepsze niż 0 zł
  • 5 zł lepsze niż 50 gr
  • 20 zł lepsze nic 5 zł itd.

Co chcę przez to powiedzieć? Że KAŻDA pomoc jest wartościowa choćby najmniejsza.

Ekonomista Jeffrey Sachs twierdzi, że do połowy obecnego wieku jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować skrajne ubóstwo. Gdyby wszyscy ludzie z krajów o rozwiniętych gospodarkach przekazywali 1% swojego dochodu na pomoc innym to problem ubóstwa mógłby być rozwiązany jeszcze szybciej. Także profesor Peter Singer, który wprowadził pojęcie Efektywnego Altruizmu – czyli jak pomagać najbardziej efektywnie, mówi o tym. Co więcej opowiada także o tym, gdzie można znaleźć informacje o najbardziej efektywnie działających organizacjach. Chociażby GiveWell lub Animal Charity Evaluators.

Mam nadzieję, że powyższy tekst zachęci was do wspierania Organizacji Pożytku Publicznego.

Gdybyście chcieli dowiedzieć się więcej o tzw. Efektywnym altruizmie to zachęcam do zapoznania się z poniższymi pozycjami:

JAK MOŻNA EFEKTYWNIE POMAGAĆ:

ODPIS 1% PODATKU

Jak zapewne wiecie podczas rozliczania PIT11 można przeznaczyć 1% podatku zamiast do US na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego (OPP).Nas nic to nie kosztuje, a kwoty te bardzo wspierają działalność organizacji.

DAROWIZNA i PIT-0

O ile większość osób wie o możliwości przekazania 1%, o tyle niewiele osób wie, że Państwo daje ukłon w stronę osób, które wspierają finansowo OPP i pozwala część kosztów (do 6% dochodu) odliczyć od podatku jako ulgę. W tym celu podczas wypełniania rozliczenia należy dodatkowo wypełnić PIT-0, sekcja B pkt. 1.

Co można rozliczać?

  • Wpłaty na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego
  • Krew przekazaną w ramach krwiodawstwa – w tym celu należy wyliczyć ekwiwalent za krew. Na stronie https://krwiodawcy.org/ulga-podatkowa-dla-hdk można sprawdzić aktualny przelicznik.

Więcej na ten temat znajdziecie: http://www.pit.pl/darowizny/

LOVE LOVE LOVE i dużo radości w 2021 roku dla wszystkich ❤.

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.